Evden Web Yayını

İnternette bir çok kez araştırmama rağmen bir türlü güncel ve istediğim bilgileri bulamanın sıkıntısıyla yazıyorum bu yazıyı. Eğer benim gibi meraklı olan varsa, bu yazıyı mutlaka okusun derim. Öncelikle belirtmek isterim ki -ki bir çok yerde zaten okudunuz eğer bu konu ile ilgili araştırma yaptıysanız- gerçekten evden yayın yapmak kolay bir şey değil. Ayarların yapılmasından değil, daha çok ülkemizin internet şartları ile alakalı. Bu hızlarda evden yayın yapmayı unutun bir kere. Peki sen neden yaptın? diye sorarsanız, benim amacım evden web yayını yapmak değil de daha çok pratikte bunun nasıl yapıldığını merak etmek. Öğrendim de! Buyurun. (Baştan uyarayım kısa bir yazı olmayacak. Hani hakkımda sayfasındaki …Aklımdayken yazayım. Kısa kısa yazılarla çok şey öğrenmek istiyorsanız burada kalmalısınız. E tabii biraz da ayrıntı olur ama canınızı sıkmaz merak etmeyin… açıklamaya zıt bir durum.)

Port Yönlendirme

Araştırma yapan herkesin karşısına çıkmıştır mutlaka, modeminizde 80 portunu açmanız gereklidir diye. Bu olay çok zormuş gibi görünse de (ilk merak ettiğim zaman bana da aynısı olmuştu) aslıda oldukça kolay. Modeminizin internet arayüzünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ne Yapmak Lazım

 1. Modemin bütün ayarlarını yapabildiğiniz internet arayüzüne bağlanmalısınız. (Genellikle 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 şeklinde bir ip adresidir. Ben Airties RT-206v2TT modem kullanıyorum ve bu modele göre anlatacağım.)
 2. Ip adresinizi yazdığınız zaman sizi giriş ekranı karşılayacak. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girip devam edin. (İnternetinizi ttnet‘ten aldıysanız genellikle kullanıcı adınız ve şifreniz varsayılan olarak admin/ttnet şeklindedir.)
 3. Kullanıcı adı/şifre olayını geçtikten sonra açılan sayfada sol taraftaki menüden Nat – Port Yönlendirme‘yı tıklayarak yönlendirme ayarını yapacağınız sayfaya gelmiş olmalısınız.
 4. Port Yönlendirme sayfasında ilk olarak Port Yönlendirme Etkin kutusuna çentik atıp kaydedin. Daha sonra yine aynı sayfada Yeni butonuna basarak port yönlendirme ayarlarını yapabileceğiniz sayfayı açın. Yapmanız gereken ayarlar şu şekilde. Ayarları yapmadan önce aşağıdaki açıklamalara da ayrıca dikkat edin.
 5. Kural Adı kısmına ne yazacağınız size kalmış, istediğiniz bir adı verebilirsiniz (webserver gibi). İstemci Seçiniz kısmında ise Yeni Ip Adresi bölümüne bilgisayarınızın yerel ip adresini yazmanız gerekli. Normalde Mevcut LAN İstemcileri kısmında modeme bağlı bütün bilgisayarlar görünür fakat ben biraz kurcaladığım için bende görünmüyor.
 6. Yerel ip adresinizi bilmiyorsanız Başlat‘tan Çalıştır‘ı (Windows Tuşu + R ile açabilirsiniz) açın. cmd yazıp Enter‘a basın. komut satırına ipconfig /all komutunu girerek ip adresinizi öğrenebilirsiniz.

 7. Alt kısımda ise asıl port ayarlarını yapacağımız kısım var. Sol taraftan hazır ayarları kullanabilirsiniz fakat biz sadece 80 portunu açacağız. Yine Uygulama Adı kısmına istediğiniz adı yazabilirsiniz. Bende webserver yazıyor. WAN ve LAN kısımlarının altındaki TCP Portları kısmına 80 (açmak istediğimiz port) yazıp Ekle dedikten sonra kaydederek Port Yönlendirme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Ip Adresi Sabitleme

Burada kastettiğimiz TTNET‘ten alacağınız bir sabit ip hizmeti değil .Bilgisayarın yerel ip‘sini sabitlemek… Nedeni, modeminizin her açılışta bilgisayara 192.168.2.2 ile 192.168.2.254 arasında rastgele bir ip vermesi. Bu ayarlamalar işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor fakat ben Windows7 kullanıyorum o yüzden ona göre anlatacağım. Aynı ayarlamalar ile Windows Vista‘da da yapabilirsiniz benzer şekilde. Windows Xp kullanıcıları için ise 5. maddede güzel bir açıklama var.

Ne Yapmak Lazım?

 1. Saatin yanındaki bağlantı simgenize tıkladığınızda küçük bir pencere açılacaktır. Oradan kullandığınız bağlantı üzerinde sağ tıklayarak Durum‘u seçin.
 2. Açılan ekranda Etkinlik bölümünde Özellikler‘i, daha sonra açılacak yeni pencerede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)‘e tıkladığınızda ayarları yapacağınız son (nihayet dediğinizi duyuyorum 🙂 ) pencere açılacak.
 3. Aşağıdaki IP Adresini Kullan‘ı seçip, Ip adresi kısmına bilgisayarınızın kullanmasını istediğiniz sabit ip adresinizi yazın (mesela bende 192.168.2.2). Alt ağ maskesi kısmı otomatik olarak 255.255.255.0 olacaktır. Madem o kadar hevesli bırakın kalsın öyle. Varsayılan ağ geçidine ise modeminizin internet arayüzüne girmek için kullandığınız Ip‘yı yazmalısınız.
 4. Otomatik olarak bir IP adresi al seçeneği seçili olmadıkça otomatik olarak bir DNS adresi de alamayacaksınız fakat bu o kadar da önemli değil. Boş bırakırsanız varsayılan olarak modemin IP adresini kullanacaktır. Açık olan pencereleri Tamam diyerekten kaydedip kapatın. İp adresiniz artık sabit :).
 5. Windows XP kullanıcıları ise bu ayarları şu şekilde yapabilirler: Başlat – Ağ Bağlantıları‘na tıklayın. Açılan pencerenin sol tarafında bulunan Ağ görevleri sekmesinin altında Ağ bağlantılarını görüntüle‘ye tıkladıktan sonra mevcut ağ bağlantılarınız açılacaktır. Kullandığınız bağlantının üzerine sağ tıklayarak Özellikler‘i seçin. Açılan pencerede İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP)‘na çift tıkladığınızda yeni bir pencere (of! bu pencereler) açılacak. Gerekli ayarları yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz.

Bana Bir Sunucu Lazım. Hem de Hemen!

Size sadece bir sunucu lazım değil. Sunucu, veri tabanı, bu veri tabanını kontrol edebileceğiniz bir sistem, vs, vs. Kafanız hiç karışmasın. Bunları WampServer ile kolaylıkla bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bir çok özelliği eksik olmasına rağmen başlangıç için oldukça kolay bir program. Kurulum işlemi ise oldukça basit. Vallahi! Next demekten ibaret sadece.

Ne Yapmak Lazım?

 1. İlk olarak WampServer‘ı sitesinden indirmelisiniz. Sizi gereksiz oradan oraya atlamalardan kurtarmak için direkt linkini veriyorum.
 2. Dosya indikten sonra kurulum işlemine geçebiliriz. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın. Gelen ekranda lisans sözleşmesini onaylayın. WampServer‘ın kurulacağı yeri seçin. Kısayollara da çentik attıktan sonra kurulum için sizin yapmanız gerekenler bitmiş oluyor.
 3. Kurulum tamamlamaya yaklaştığında eğer sisteminizde Firefox‘u bulursa WampServer için varsayılan tarayıcı yapmak isteyip istemediğinizi soracak. Bunu da onaylayıp geçin.
 4. Artık bir sunucunuz var. WampServer açıldığında ilk olarak çevrimdışıdır. Yayın yapabilmek için çevrimiçi olmanız gerekli. Saatin yanında bulabileceğiniz WampServer simgesine bir kere tıklayın. Açılacak küçük pencere bundan sonra hiç yabancı olmayacağınız yer. Burada Çevrimiçi hale getir‘e tıkladığınızda sunucunuz çevrimiçi, diğer bir deyişle yayında olacaktır.
 5. Biraz önce sabitlediğimiz Ip adresinizi herhangi bir tarayıcının adres satırına yazdığınızda eğer her şey yolunda ise WampServer anasayfası gelmeli. Aslında şu anda siteniz dışarıdan erişilebilir durumda fakat arkadaşlarınızın ya da tanıdıklarınızın sitenize bağlanabilmesi için bilgisayarınızın internet ip adresinizi (İnternet ip adresiniz, TTNET’in size vermiş olduğu modem kapanıp açıldığında değişen ip adresidir. Modeminizin anasayfasından ya da whatismyipadress adresinden öğrenebilirsiniz.) bilmeleri gerekli. (Bunu da birazdan düzelteceğiz.)

Sitenizi denemek için kendi internet ip adresinizi yazdığınızda ise yine modem ana sayfasının gelmesi kendi bilgisayarınızdan bağlandığınız için normal bir durum. Port yönlendirmede bir sorun olduğunu düşünmeyin. Port Yönlendirmeyi denemek için başka bir yerdeki bilgisayardan ip adresinizi yazmalısınız. Sitenizin dışarıdan nasıl göründüğüne bakmak için bilgisayara verdiğiniz sabit ip adresinizi (192.168.2.2), 127.0.0.1 ip adresinizi ya da http://localhost/ yazarak kontrol edebilirsiniz.

İp Adresinden Kurtulun

Ip adresiniz yerine düzgün bir adres almak daha güzel olmaz mıydı? Bir de bu adres ücretsiz olsa mesela tadından da yenmezdi hani. Evet! Bunu yapmak için güzel bir servis var. Basitçe sistemin çalışma mantığı, siteden aldığınız alan adınıza internet ip adresinizi kaydediyorsunuz. Bu alan adına gelen bütün istekler sizin internet ip adresinize yönlendiriliyor. Şöyle bir sorun çıkıyor burada karşımıza. Yukarıda internet ip adresini açıklarken ip’nin değişken olduğunu, modemin her kapanıp açıldığında farklı bir ip adresi aldığını yazmıştık. Her modem kapandığında yeniden ip yazmak zahmetli iş. Servisin diğer güzelliği ise burada başlıyor. Bilgisayarınıza kuracağınız minimini bir program ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Modem kapanması, TTNET’in arada sırada attığı resetler gibi nedenlerden dolayı ip adresiniz her değiştiğinde, program yeni internet ip adresinizi hesabınıza eşitliyor. Siz hiç bir şey ile uğraşmıyorsunuz. Sistem kaynaklarını tüketmediğini söylemek yanlış olmaz hani.

Ne Yapmak Lazım?

 1. DynDNS.com adresinden ücretsiz bir hesap almalısınız. Ücretli seçenekler de var tabii. İlgilenenler varsa aynı adrese bakabilirler. Ücretsiz seçeneğinde kullaniciadiniz.homedns.org şeklinde oluyor (…homedns.org kısmı için 88 adet alternatif mevcut), ip adresinden iyidir yine de.
 2. Üye olma işlemi oldukça basit. Adınızı, kullanıcı adınızı, şifrenizi, şifrenizin doğrulamasını, e-posta adresinizi, e-posta adresinizin doğrulamasını ve güvenlik kodunu girmelisiniz. Daha sonra ise sitenizin adını (kullanıcı adınız olmak zorunda değil) ve 88 alternatifli adresten birini seçmelisiniz. Daha sonra internet ip adresinizi yazmalısınız (‘Your current location’s IP address is 56.187.110.832’ yazısına tıklayarak internet ip’niz otomatik olarak metin kutusuna yazılacaktır).
 3. Bizim için şimdilik gerekli olan ayarlar bunlar. Add To Cart butonuna basarak ürününüzü sepete atıyoruz. Açılan ekranı Next butonuna basarak geçebiliriz. Daha sonra son ekranda Activate Services butonuna tıklayarak işlemlerinizi tamamlayın.
 4. Sitenizi aktif ettikten sonra denemek için adresinizi yazdığınızda modeminizin arayüzü geliyorsa servis düzgün çalışıyor demektir. Hatırlayın internet ip adresinizi yazdığınızda da modemin sayfası açılmıştı. Yani sistem alan adından sizin ip adresine yönlendirmeyi sorunsuz yapıyor. 🙂
 5. Yukarıda değişken ip sorununu açıklamıştık. Bu sorunun üstesinden gelmek için sistemin bize sunduğu minimini programı indirmeniz ve kurduktan sonra birkaç küçük ayar yapmanız gerekli. Programı indirmek için sitedeki adresine gidebilir ya da direkt olarak indirebilirsiniz (726kb). Program hemen inecektir. Kurulumu ise 5 adımda hallediyorsunuz. Kısa bir kurulumdan sonra programı çalıştırın. Sitede kullandığınız kullanıcı adı/şifrenizle giriş yapın. Sistem internet ip adresinizi otomatik olarak bulacak ve alan adınıza eşitleyecektir.
 6. Bunları yapmak için programın açık olması gerekli. Bu yüzden bilgisayarınız açıldığında programın başlatmasını ayarlamalısınız. Ayarlamayı ise programda Advanced sekmesinden yapabilirsiniz. Advanced sekmesine tıkladığınızda en üstteki Start Updater with Windows‘un yanındaki kutucuğa bir çentik atın. Bu kadar. 🙂

Artık güzel bir alan adınız, kendinize ait bir sunucunuz var. Tabii ciddi anlamdan web yayını yapmak şimdilik ülkem şartlarında hayal. Benim bu konudaki amacım zaten bunu pratikte nasıl yapıldığını öğrenmekti. Ben öğrendim, siz de öğrenin dedim yazdım. Takıldığınız konuları veya yazıdaki herhangi bir yanlışı yorumlarda yazabilirsiniz. Hem diğer kullanıcılara yardımınız dokunmuş olur hem de beni de yanlıştan döndürmüş olursunuz. Umarım faydalı olur sizin için de. Kalın sağlıcakla 🙂

Reklamlar

Evden Web Yayını” için 21 yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler…

  Port Yönlendirme’de: “80 portu nedir?, modemimizde 80 portunu neden açmalayız” konusunu açıklasaydınız çok daha güzel olurdu sanıyorum. En azından Google’de “modeminizden 80 portunu açma” gibi bir arama yapmak zorunda kalmazdım.

  Google araması ile ulaştığım yerde (ne derece doğru bilmiyorum ama) şöyle bir ifade vardı (yazıda “wardır” vb. kelimeleri düzelttim): “Adsl’de port açmak diye bir kavram yoktur aslında. Router’ınızden yönlendirme vardır ancak. O zaman yönlendirme nedir? Yönendirme sizin WAN IP’niz yani dışarıda internette dolaştığınız IP’den içeriye yönledirmek anlamına gelir. Örneğin siz webserver kurmak istiyorsanız bu protokolün kullandığı port olan 80 portu modeminizden yerel ağ üzerindeki hangi makinada web server kurulu ise ona yönlendirmeniz gerekir. Neden yönlendirme yapılır? Yöndendirmenin amacı dışarıdan gelen isteklerin içeriye ulaşasını yani yerel ağ üzerideki bu komutları alılayacak olan makinaya ulaşmasını sağlamaktır.”

  Saygılarımla.

  1. @ismail yorumun için öncelikle teşekkürler. Bulduğun ve yorumda yazdığın bilgi doğru. Yazımdaki eksikliği de bu şekilde tamamlamış olduk 🙂

 2. Arkadaşım ellerine sağlık, mükemmel bir yazı olmuş. Yalnız senin de dediğin gibi adresi girince modemin arayüzü geliyor. Yani localhost veya kullanıcılara göstermek istediğimiz sayfa gelmiyor? Bunu nasıl yapabiliriz?

  teşekkürler.

  1. @sedat ip adresini yazdığın zaman modemin arayüzü gelir. Eğer sen kullanıcıların gördüğü sayfanın nasıl göründüğüne bakmak istiyorsan, http://localhost/ ya da bilgisayarın için atadığın sabit ip adresini (192.168.2.2 gibi) yazmalısın. 🙂

  1. siteadi.com gibi olmasını istiyorsanız DynDNS.com sitesinden ücretli hesap almanız gerekli. Fakat başlangıç için tavsiyem öncelikle ücretsiz hesabı deneyerek sisteme alışmanız. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

 3. Merhabalar;
  Yazı, bilgi ve detaylı açıklamaların için teşekkürler. Bu yöntemi daha önce denemiş ve yayını başarı ile yapmıştım. Ancak kullandığım ev bilgisayarım 24 saat açık olduğu için ip adresini sabitlemeyi ve ip adresi yerine bir isim kullanmayı denememiş, araştırmamış ve aktif olarak kullanmamıştım. Yazında bahsettiğin yöntemleri birazdan tekrar denemeye başlayacağım. Eğer bir problem olursa veya herşey yolunda giderse (tabi eksikleride belirtmek kaydı ile) burada yeniden yorum yaparak mesaj gönderirim.

  Paylaşımın için tekrar teşekkürler.

  Not: Bende senin gibi deneme amaçlı kullanıyorum bu tür yöntemleri. Bende böyle bir hastalık var işte… 🙂

  1. @faris öncelikle yorumun için teşekkürler. Sorununun çözümü için elimden gelen yardımı yapacağımı yazıda da yazmıştım zaten. Problemler, eksikler ya da olası hatalar konusunda bizi de bilgilendirirsen hem yazıyı okuyan diğer kullanıcılara yardımcı olmuş, hem de yazıdaki hataları düzeltmemize yardımcı olmuş olursun. Yorumlarını bekliyoruz. Son olarak her şeyin başında bir merak etme yok mu zaten. 🙂 Kolay gelsin.

 4. Bu sayfayı okuyan diğer kullanıcılar için belki faydası olur diye birşey daha belirteyim;
  *Sistem: Windows 7 x64(64bit)
  *Modem Markası: TILGIN
  *İnternet sağlayıcısı: SuperOnline
  *İnternet paketi: 10Mbps – Sınırsız

  1. 80 portuna yönlendiremiyoruz sürekli modemin arayüzü çıkıyor bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

   1. Sorunuzu daha ayrıntılı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Hangi yönlendirmeden sonra modemin arayüzü çıkıyor anlamadım. Eğer yönlendirme yaptıktan sonra kendi bilgisayarınızdan adresi yazıp siteye girdiğinizde modeminizin arayüzü çıkıyorsa bu zaten yönlendirmenin normal çalıştığını gösterir. Farklı bir bilgisayardan girmeyi denemelisiniz.

 5. merhaba superonline fiber internet kullanıcısıyım modemimin markası tılgın serverla aynı ağ üzerinde bulunan bir bilgisayarım var server da dns ve iis ayarlarımı yaptım host ettiğim web sitesine dışarıdan erişebiliyorum. fakat web sitesine server üzerinden yada server ile aynı ağda bulunan bir başka bilgisayardan girmeye çalıştığımda modem arayüz ekranı geliyor bu sorunu nasıl aşabilirim?

  1. erişmeye çalıştığınız bilgisayarın adını başına http:// ekleyerek (örn: bilgisayarınızın adı server ise http://server) ya da server olarak kullandığınız bilgisayarın yerel ip’sini yazarak erişebilirsiniz. kolay gelsin.

 6. Öncelikle bu bilgiler için teşekkürler. Benim merak ettiğim internetten aldığım herhangi bir yayını (örn: http, rtsp, m3u8 vb.) ben yapıyormuşum gibi ayrı ayrı veya tek porttan bu şekilde yönlendirip yayın yapabilir miyim (başkalarının yaptığını biliyorum)?

  1. Teorik olarak mümkün gibi görünüyor ancak maalesef bu şekilde bir yayıncılık yapmadığım / denemediğim için yardımcı olamayacağım.

 7. Verdiğiniz bilgiler neticesinde internete çıktığım ip adresini adres çubuğuna girdiğimde söylediğiniz gibi modem arayüzü ile karşılaşıyorum fakat dışardan bir pc ile erişim sağlanmak istendiğinde “xxx ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü.” şeklinde bir hata alıyorum.

  türkcell superonline HG658 V2 modem kullanıyorum ve 80 portunu açmak istediğimde bunu yapamayacağıma dair bir uyarı veriyor cihaz bende farklı bir port açmayı denedim 4444 yaptım.

  Acaba 80 değil de 4444 olarak port açtığım için mi bu şekilde bir problem yaşıyorum?

  1. Merhaba,

   İnternete çıktığınız ip adresinizi yazdığınızda internet tarayıcınız varsayılan olarak 80 portuna bağlanmaya çalışır. Yani aslında siz herhangi bir web sitesine gitmek için istediğinizde internet tarayıcınız websitesi.com:80 adresine gider. 4444 olarak ayarladığınız porta dışarıdan erişebilmek için ip adresinizin sonuna :4444 (örnek: 12.3.4.567:4444) yazmalısınız. İyi çalışmalar.

 8. Güzel bir makale olmuş, teşekkürler. Ne hikmetse bu teknolojide mutlak bir aksilik çıkıyor. TTNet modem ayarlarını sıfırlamış bende portları yeniden açtım fakat dışarıdan modemin ip adresini yazdığımda modemin arayüzüne gidiyor, sunucu makineye gitmiyor. Bir önceki açıklamanızı denedim yine açmıyor. Ubuntu server kullanıyorum. Acaba nerede hata yapıyorum?

  1. Merhaba,

   Modeminizin arayüzünün gelmesinin sebebi 80 portunu modemin dışarıdan erişimler için kullanması. Karşılaştığınız sorunu düzeltmek için ya modemin dışarıdan erişimi için kullandığı portu (80 değilde 81, 88 vs yapabilirsiniz) ya da kullandığınız web sunucusundaki port ayarlarını değiştirmelisiniz. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s